Zewnętrzna czy wewnętrzna?

www.lumalamp.pl

Już starożytni Egipcjanie zasłaniali okna przy pomocy prostych rolet. Wtedy jednak wybór osłon nie był zbyt duży, a korzystano z rozwiązań, które po prostu działały. Dzisiaj możemy przebierać pośród setek producentów i tysięcy modeli rolet. Najważniejszą decyzję trzeba jednak podjąć nieco wcześniej i zastanowić się czy warto kupować roletę zewnętrzną, czy też wystarczy nam rozwiązanie wewnętrzne? Jakie są zalety i wady obu typów osłon okiennych? Dla wielu osób czynnikiem decydującym może być cena rolet. Rozwiązanie zewnętrzne jest oczywiście znacznie droższe, a do tego może wymagać większego remontu – jeśli np.

chcemy, by roleta była umocowana wewnątrz elewacji lub stawiamy na sterowanie elektryczne, a prąd nie jest doprowadzony do wnęki okiennej. Niemniej jednak roletę zewnętrzną również można zamontować bez dużego „bałaganu”. Wystarczy, że postawimy na montaż na elewacji. Wówczas widoczna będzie kaseta rolety, ale sama instalacja przebiegnie bezproblemowo. Rolety zewnętrzne potrafią również lepiej osłaniać pomieszczenie przed nagrzaniem oraz ostrym światłem.

Standardowa roleta wewnętrzna przepuszcza część promieni słońca, nie chroni też zbyt skutecznie przed wysoką temperaturą. Nawet grubsze tkaniny nie są w stanie dorównać aluminiowym roletom zewnętrznym. Rolety zewnętrzne bywają też nazywane antywłamaniowymi i to ich dodatkowa zaleta. Opuszczona roleta wewnętrzna nie stanowi żadnej bariery dla złodzieja. Z zewnętrzną włamywacz będzie musiał się sporo namęczyć, a najprawdopodobniej zrezygnuje już na sam widok.

stoły składane roleta dachowa na wymiar